Uprzejmie informujemy, 
iż uległ zmianie adres e-mail 
Naszej Parafii.

Aktualny to: jan.parafia@gmail.com

I komunia święta

10 maja trzydzieścioro pięcioro dzieci z naszej parafii przystąpiło do I komunii Świętej.

....

Zakupy i nowe wyposażenie kościoła

Pod koniec kwietnia dzięki staraniu ks. Proboszcza Józefa Pilicha nasz kościół wzbogacił się o nowe wyposażenie. W tym czasie zakończono ocieplenie ławek. Wszystkie zostały pokryte tapicerką. Ponadto wymieniono szafy w zakrystii. Na frontonie i nad głównym wejściem do kościoła zamontowano kolczatkę przeciw ptakom.

....

Rezurekcja

O godzinie 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wyruszyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Obok Najświętszego Sakramentu w monstrancji i chorągwi nieśliśmy figurkę Chrystusa zmartwychwstałego. Po powrocie do kościoła wspólny śpiew Te Deum obwieścił radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa, o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Proboszcz Józef Pilich.

....

....

Wielka Sobota

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godzinie 19.00 od poświęcenia ognia na placu przed kościołem. Następnie ks. Proboszcz Józef Pilich w uroczystej procesji wniósł do kościoła zapalony Paschał - symbol Chrystusa zmartwychwstałego i wykonał hymn uwielbienia Exultet. W dalszej części była Liturgia Słowa, Litania do Wszystkich Świętych i poświęcenie wody. Wszyscy wierni z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Po komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja trwała do godziny 22.00.

....

....

Wielki Piątek

Liturgię Męki Pańskiej w tym roku prowadził ks. Andrzej Mikos. Rozpoczęła się ona procesją, która w zupełnej ciszy i skupieniu przeszła do ołtarza głównego. Następnie celebrans modlił się leżąc krzyżem przed ołtarzem. Po liturgii słowa i odczytaniu Męki Pańskiej była adoracja Krzyża. Kapłani, służba liturgiczna i wierni podchodzili przed główny ołtarz, by ucałować Krzyż. Następnie była komunia święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji - Grobu Pańskiego. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnił chór "Lutnia" pod dyrekcją P. Bożeny Belcarz.

....

....

Wielki Czwartek

 

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. W naszym kościele uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Dyrektor Krzysztof Owczarek. W koncelebrze wzięli udział wszyscy kapłani posługujący w naszej parafii. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami, kiedy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. W homilii ks. Dyrektor mówiąc o kapłaństwie nawiązał do nauczania Św. Jana Pawła II, który odszedł  do Domu Ojca dokładnie 10 lat temu. Przedstawił Go jako wzór kapłana bez reszty oddanego posłudze i całkowicie zanurzonego w modlitwie. Po homilii główny celebrans umył nogi 12 mężczyznom. Byli wśród nich ministranci, lektorzy, kapłan, a także ojcowie rodzin. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot i grup parafialnych złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim księżom. Po skończonej Liturgii odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji "Ciemnicy" i adoracja Pana Jezusa do godziny 22.00.

....

....

....

....

Droga Krzyżowa ulicami Malborka

W Wielką Środę po Mszy św. o godz. 18.00 z naszego kościoła wyruszyła Droga Krzyżowa. W tym roku myślą przewodnią rozważań była Miłość Chrystusa i Miłość Człowieka. Krzyż nieśli przedstawiciele wszystkich parafii z Malborka. Towarzyszyła mu oprócz kapłanów z malborskich kościołów, służba liturgiczna i asysta harcerzy z pochodniami. Procesja przeszła ulicami Malborka do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

....

....

....

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 12.OO. Na placu przed kościołem odczytano Ewangelię upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie ks. Proboszcz poświęcił palmy i w uroczystej procesji weszliśmy do świątyni, by uczestniczyć we Mszy św. Odczytany Opis Męki Pańskiej wprowadził nas w głębię tajemnicy męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. W homilii ks. Proboszcz zaprosił wszystkich, aby w wyciszeniu i skupieniu przeżywać dni Wielkiego Tygodnia rozważając najważniejsze tajemnice naszego zbawienia.

....

....

Jubileusz Pana organisty

 

W niedzielę 15 marca Pan Mieczysław - nasz organista obchodził jubileusz 25 lecia pracy w kościele Św. Jana Chrzciciela. Z tej okazji ks. Proboszcz sprawował Mszę św. w jego intencji. I wszyscy złożyliśmy najlepsze życzenia.

....

Imieniny Księdza Proboszcza

 

W Uroczystość Świętego Józefa swoje imieniny i urodziny obchodzi nasz Proboszcz ks. Józef Pilich. Modliliśmy się w Jego intencji na Mszy św. o godzinie o 18.00. Nawiązując do postaci swojego Patrona Solenizant wskazał, że skromny, ale odważny Święty Józef jest w naszych czasach bardzo potrzebny Kościołowi. Życzył też wszystkim, by przyzywali Jego wstawiennictwa we wszystkich swoich osobistych potrzebach. Na zakończenie życzenia w imieniu całej wspólnoty złożył ks. Dyrektor Krzysztof Owczarek, a także przedstawiciele bielanek, ministrantów, Legionu Maryi, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciół Radia Maryja i Przewodników Malborskich.

 

....

....

Pogrzeb Pana Kościelnego

19 marca o godzinie 13 pożegnaliśmy naszego Pana Kościelnego Mieczysława Okulusa. Na Mszę św. pogrzebową przyjechali księża z wielu parafii i placówek oriońskich. Uroczystej koncelebrze przewodniczył ks. Zbigniew Okulus - syn śp. Pana Mieczysława. Wokół ołtarza zgromadziło się 25 kapłanów, m. in. wieloletni proboszcz naszej parafii Ks. Krzysztof Miś i Dyrektor Prowincjalny Ks. Antoni Wita, który wygłosił homilię. Zwracając się do uczestników uroczystości podkreślił, że dla P. Mieczysława zakończył się już etap życia w doczesności, a rozpoczęło się życie w pełni, w Bogu. Dla nas, którzy jeszcze pielgrzymujemy, jest czas, by upewnić się, czy w swoim życiu zmierzamy do domu Ojca.

.....

Pożegnanie Pana Kościelnego

14 marca odszedł do wieczności Pan Mieczysław Okulus - wieloletni kościelny w naszej parafii. Swoją posługę w kościele Świętego Jana pełnił ponad 27 lat. Pan Mieciu, bo tak wszyscy do niego się zwracali, był człowiekiem sumiennym, skromnym, pracowitym i pogodnym. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 19 marca o godz. 13.00. Requiescat in pace!

Rekolekcje Wielkopostne

Od IV Niedzieli Wielkiego Postu (15 do 18 marca) nasza wspólnota parafialna przeżywała rekolekcje. Prowadził je O. Piotr Podraza redemptorysta z Elbląga. Dziękujemy za przygotowanie do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

.....

. ...

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 10.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się wielu mieszkańców Malborka z burmistrzem, przedstawicielami Starostwa Powiatowego, wojska, harcerzy. Po Mszy św. odbył się przemarsz z pocztami sztandarowymi na Skwer Żołnierzy Wyklętych. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.