Uprzejmie informujemy, 
iż uległ zmianie adres e-mail 
Naszej Parafii.

Aktualny to: jan.parafia@gmail.com

Rezurekcja

O godzinie 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wyruszyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Obok Najświętszego Sakramentu w monstrancji i chorągwi nieśliśmy figurkę Chrystusa zmartwychwstałego. Po powrocie do kościoła wspólny śpiew Te Deum obwieścił radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa, o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Proboszcz Józef Pilich.

....

....

Wielka Sobota

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godzinie 19.00 od poświęcenia ognia na placu przed kościołem. Następnie ks. Proboszcz Józef Pilich w uroczystej procesji wniósł do kościoła zapalony Paschał - symbol Chrystusa zmartwychwstałego i wykonał hymn uwielbienia Exultet. W dalszej części była Liturgia Słowa, Litania do Wszystkich Świętych i poświęcenie wody. Wszyscy wierni z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Po komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja trwała do godziny 22.00.

....

....

Wielki Piątek

Liturgię Męki Pańskiej w tym roku prowadził ks. Andrzej Mikos. Rozpoczęła się ona procesją, która w zupełnej ciszy i skupieniu przeszła do ołtarza głównego. Następnie celebrans modlił się leżąc krzyżem przed ołtarzem. Po liturgii słowa i odczytaniu Męki Pańskiej była adoracja Krzyża. Kapłani, służba liturgiczna i wierni podchodzili przed główny ołtarz, by ucałować Krzyż. Następnie była komunia święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji - Grobu Pańskiego. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnił chór "Lutnia" pod dyrekcją P. Bożeny Belcarz.

....

....

Wielki Czwartek

 

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. W naszym kościele uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Dyrektor Krzysztof Owczarek. W koncelebrze wzięli udział wszyscy kapłani posługujący w naszej parafii. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami, kiedy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. W homilii ks. Dyrektor mówiąc o kapłaństwie nawiązał do nauczania Św. Jana Pawła II, który odszedł  do Domu Ojca dokładnie 10 lat temu. Przedstawił Go jako wzór kapłana bez reszty oddanego posłudze i całkowicie zanurzonego w modlitwie. Po homilii główny celebrans umył nogi 12 mężczyznom. Byli wśród nich ministranci, lektorzy, kapłan, a także ojcowie rodzin. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot i grup parafialnych złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim księżom. Po skończonej Liturgii odbyło się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji "Ciemnicy" i adoracja Pana Jezusa do godziny 22.00.

....

....

....

....

Droga Krzyżowa ulicami Malborka

W Wielką Środę po Mszy św. o godz. 18.00 z naszego kościoła wyruszyła Droga Krzyżowa. W tym roku myślą przewodnią rozważań była Miłość Chrystusa i Miłość Człowieka. Krzyż nieśli przedstawiciele wszystkich parafii z Malborka. Towarzyszyła mu oprócz kapłanów z malborskich kościołów, służba liturgiczna i asysta harcerzy z pochodniami. Procesja przeszła ulicami Malborka do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

....

....

....

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 12.OO. Na placu przed kościołem odczytano Ewangelię upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie ks. Proboszcz poświęcił palmy i w uroczystej procesji weszliśmy do świątyni, by uczestniczyć we Mszy św. Odczytany Opis Męki Pańskiej wprowadził nas w głębię tajemnicy męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. W homilii ks. Proboszcz zaprosił wszystkich, aby w wyciszeniu i skupieniu przeżywać dni Wielkiego Tygodnia rozważając najważniejsze tajemnice naszego zbawienia.

....

....

Jubileusz Pana organisty

 

W niedzielę 15 marca Pan Mieczysław - nasz organista obchodził jubileusz 25 lecia pracy w kościele Św. Jana Chrzciciela. Z tej okazji ks. Proboszcz sprawował Mszę św. w jego intencji. I wszyscy złożyliśmy najlepsze życzenia.

....

Imieniny Księdza Proboszcza

 

W Uroczystość Świętego Józefa swoje imieniny i urodziny obchodzi nasz Proboszcz ks. Józef Pilich. Modliliśmy się w Jego intencji na Mszy św. o godzinie o 18.00. Nawiązując do postaci swojego Patrona Solenizant wskazał, że skromny, ale odważny Święty Józef jest w naszych czasach bardzo potrzebny Kościołowi. Życzył też wszystkim, by przyzywali Jego wstawiennictwa we wszystkich swoich osobistych potrzebach. Na zakończenie życzenia w imieniu całej wspólnoty złożył ks. Dyrektor Krzysztof Owczarek, a także przedstawiciele bielanek, ministrantów, Legionu Maryi, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciół Radia Maryja i Przewodników Malborskich.

 

....

....

Pogrzeb Pana Kościelnego

19 marca o godzinie 13 pożegnaliśmy naszego Pana Kościelnego Mieczysława Okulusa. Na Mszę św. pogrzebową przyjechali księża z wielu parafii i placówek oriońskich. Uroczystej koncelebrze przewodniczył ks. Zbigniew Okulus - syn śp. Pana Mieczysława. Wokół ołtarza zgromadziło się 25 kapłanów, m. in. wieloletni proboszcz naszej parafii Ks. Krzysztof Miś i Dyrektor Prowincjalny Ks. Antoni Wita, który wygłosił homilię. Zwracając się do uczestników uroczystości podkreślił, że dla P. Mieczysława zakończył się już etap życia w doczesności, a rozpoczęło się życie w pełni, w Bogu. Dla nas, którzy jeszcze pielgrzymujemy, jest czas, by upewnić się, czy w swoim życiu zmierzamy do domu Ojca.

.....

Pożegnanie Pana Kościelnego

14 marca odszedł do wieczności Pan Mieczysław Okulus - wieloletni kościelny w naszej parafii. Swoją posługę w kościele Świętego Jana pełnił ponad 27 lat. Pan Mieciu, bo tak wszyscy do niego się zwracali, był człowiekiem sumiennym, skromnym, pracowitym i pogodnym. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 19 marca o godz. 13.00. Requiescat in pace!

Rekolekcje Wielkopostne

Od IV Niedzieli Wielkiego Postu (15 do 18 marca) nasza wspólnota parafialna przeżywała rekolekcje. Prowadził je O. Piotr Podraza redemptorysta z Elbląga. Dziękujemy za przygotowanie do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

.....

. ...

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 10.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się wielu mieszkańców Malborka z burmistrzem, przedstawicielami Starostwa Powiatowego, wojska, harcerzy. Po Mszy św. odbył się przemarsz z pocztami sztandarowymi na Skwer Żołnierzy Wyklętych. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

 

Dzień Chorego

XXIII Światowy Dzień Chorego


11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorego, w naszej świątyni sprawowana była Eucharystia w intencji osób chorych. Po Ewangelii Ks. Proboszcz Józef Pilich odczytał orędzie Papieża Franciszka na XXIII Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Ojciec Święty nawiązał do historii Hioba, który dotknięty cierpieniem pozostał wierny Bogu i został otoczony troską przez przyjaciół. Jedyną prawdziwą odpowiedzią na chorobę i cierpienie człowieka jest Krzyż Chrystusa – podkreślił Franciszek. Następnie udzielono sakramentu namaszczenia chorych i specjalnego błogosławieństwa.

 

............

W Aquaparku w Sopocie

 


Minął już pierwszy tydzień ferii zimowych. W środę 4 lutego grupa ministrantów i bielanek z naszej parafii odwiedziła Aquapark w Sopocie. Pod czujnym okiem ks. Krzysztofa Owczarka dzieci i młodzież korzystały z atrakcji wodnych Aquaparku. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, dzika rzeka i basen zewnętrzny. Po szaleństwach w basenie koniecznie trzeba było uzupełnić spalone kalorie, a więc droga powrotna do Malborka wiodła przez KFC...

.....

 

....