Uprzejmie informujemy, 
iż uległ zmianie adres e-mail 
Naszej Parafii.

Aktualny to: jan.parafia@gmail.com

Droga Krzyżowa ulicami Malborka

W Wielką Środę po Mszy św. o godz. 18.00 od naszego kościoła rozpocznie się Droga Krzyżowa, która ulicami Malborka przejdzie do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy wszystkich do udziału we wspólnym rozważaniu Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 12.OO. Na placu przed kościołem odczytano Ewangelię upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie ks. Proboszcz poświęcił palmy i w uroczystej procesji weszliśmy do świątyni, by uczestniczyć we Mszy św. Odczytany Opis Męki Pańskiej wprowadził nas w głębię tajemnicy męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. W homilii ks. Proboszcz zaprosił wszystkich, aby w wyciszeniu i skupieniu przeżywać dni Wielkiego Tygodnia rozważając najważniejsze tajemnice naszego zbawienia.

....

....

Jubileusz Pana organisty

 

W niedzielę 15 marca Pan Mieczysław - nasz organista obchodził jubileusz 25 lecia pracy w kościele Św. Jana Chrzciciela. Z tej okazji ks. Proboszcz sprawował Mszę św. w jego intencji. I wszyscy złożyliśmy najlepsze życzenia.

....

Imieniny Księdza Proboszcza

 

W Uroczystość Świętego Józefa swoje imieniny i urodziny obchodzi nasz Proboszcz ks. Józef Pilich. Modliliśmy się w Jego intencji na Mszy św. o godzinie o 18.00. Nawiązując do postaci swojego Patrona Solenizant wskazał, że skromny, ale odważny Święty Józef jest w naszych czasach bardzo potrzebny Kościołowi. Życzył też wszystkim, by przyzywali Jego wstawiennictwa we wszystkich swoich osobistych potrzebach. Na zakończenie życzenia w imieniu całej wspólnoty złożył ks. Dyrektor Krzysztof Owczarek, a także przedstawiciele bielanek, ministrantów, Legionu Maryi, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciół Radia Maryja i Przewodników Malborskich.

 

....

....

Pogrzeb Pana Kościelnego

19 marca o godzinie 13 pożegnaliśmy naszego Pana Kościelnego Mieczysława Okulusa. Na Mszę św. pogrzebową przyjechali księża z wielu parafii i placówek oriońskich. Uroczystej koncelebrze przewodniczył ks. Zbigniew Okulus - syn śp. Pana Mieczysława. Wokół ołtarza zgromadziło się 25 kapłanów, m. in. wieloletni proboszcz naszej parafii Ks. Krzysztof Miś i Dyrektor Prowincjalny Ks. Antoni Wita, który wygłosił homilię. Zwracając się do uczestników uroczystości podkreślił, że dla P. Mieczysława zakończył się już etap życia w doczesności, a rozpoczęło się życie w pełni, w Bogu. Dla nas, którzy jeszcze pielgrzymujemy, jest czas, by upewnić się, czy w swoim życiu zmierzamy do domu Ojca.

.....

Pożegnanie Pana Kościelnego

14 marca odszedł do wieczności Pan Mieczysław Okulus - wieloletni kościelny w naszej parafii. Swoją posługę w kościele Świętego Jana pełnił ponad 27 lat. Pan Mieciu, bo tak wszyscy do niego się zwracali, był człowiekiem sumiennym, skromnym, pracowitym i pogodnym. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 19 marca o godz. 13.00. Requiescat in pace!

Rekolekcje Wielkopostne

Od IV Niedzieli Wielkiego Postu (15 do 18 marca) nasza wspólnota parafialna przeżywała rekolekcje. Prowadził je O. Piotr Podraza redemptorysta z Elbląga. Dziękujemy za przygotowanie do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

.....

. ...

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 10.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się wielu mieszkańców Malborka z burmistrzem, przedstawicielami Starostwa Powiatowego, wojska, harcerzy. Po Mszy św. odbył się przemarsz z pocztami sztandarowymi na Skwer Żołnierzy Wyklętych. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

 

Dzień Chorego

XXIII Światowy Dzień Chorego


11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorego, w naszej świątyni sprawowana była Eucharystia w intencji osób chorych. Po Ewangelii Ks. Proboszcz Józef Pilich odczytał orędzie Papieża Franciszka na XXIII Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Ojciec Święty nawiązał do historii Hioba, który dotknięty cierpieniem pozostał wierny Bogu i został otoczony troską przez przyjaciół. Jedyną prawdziwą odpowiedzią na chorobę i cierpienie człowieka jest Krzyż Chrystusa – podkreślił Franciszek. Następnie udzielono sakramentu namaszczenia chorych i specjalnego błogosławieństwa.

 

............

W Aquaparku w Sopocie

 


Minął już pierwszy tydzień ferii zimowych. W środę 4 lutego grupa ministrantów i bielanek z naszej parafii odwiedziła Aquapark w Sopocie. Pod czujnym okiem ks. Krzysztofa Owczarka dzieci i młodzież korzystały z atrakcji wodnych Aquaparku. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, dzika rzeka i basen zewnętrzny. Po szaleństwach w basenie koniecznie trzeba było uzupełnić spalone kalorie, a więc droga powrotna do Malborka wiodła przez KFC...

.....

 

....

Koncert kolęd

 

W niedzielę 1 lutego na Mszy świętej o godzinie 12.00 gościliśmy chór "Redemptoris" z kościoła OO. Redemptorystów w Elblągu. Artyści pod batutą P. Leszka Goska śpiewali w czasie Eucharystii, a po Mszy św. wykonali koncert kolęd. Tym pięknym akcentem zakończyliśmy zgodnie z polską tradycją świętowanie okresu Bożego Narodzenia.

 

.......

Jasełka

 

W Święto Chrztu Pańskiego na Mszy Św. o godz. 12.00 odbyło się przedstawienie Jasełek przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek wprowadził w klimat Świąt Bożego Narodzenia nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych. W pięknej, a zarazem bardzo przystępnej oprawie muzycznej i artystycznej pogłębialiśmy przeżycia tajemnicy najważniejszego wydarzenia - Narodzin Zbawiciela.

.....

.....

Uroczystość Objawienia Pańskiego

 


Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwaną Świętem Trzech Króli w naszym kościele parafialnym uczciliśmy Mszą św. o godz. 10.00, którą odprawił ks. Proboszcz w intencji parafian. Miała ona uroczystą oprawę bielanek i ministrantów. W homilii ks. Proboszcz wyjaśnił znaczenie Święta Trzech Króli i związane z nim zwyczaje. Na zakończenie poświęcił wodę, kadzidło i kredę do oznaczania drzwi naszych domów. Po Mszy św. bielanki i ministranci wraz z Rodzicami spotkali się w sali na plebani, by łamiąc się opłatkiem złożyć sobie życzenia świąteczne.

.......

Pasterka 2014

Pasterka Anno Domini 2014

O północy w Wigilię Bożego Narodzenia w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Proboszcz Józef Pilich. W koncelebrze obok naszych duszpasterzy uczestniczyli także goście ze Stanów Zjednoczonych: ks. Dawid - rektor seminarium duchownego na Florydzie i nasz parafianin ks. Remigiusz Błaszkowski wice-rektor.

Oprawę muzyczną zapewnił chór Lutnia pod dyrekcją P. Bożeny Belcarz, który na zakończenie wykonał koncert kolęd.